Протидія дитячої злочинності та бездоглядності в Менському відділі поліції

У відповідності до кримінального законодавства України кримінальна відповідальність настає з 16 років, проте за деякі злочини кримінальна відповідальність може наступати з 14 років, а саме: ст. 185 КК України – крадіжка, ст. 186 – грабіж, ст. 152 – зґвалтування, ст. 289 – незаконне заволодіння автотранспортом, ст. 296 – хуліганство, ст.ст. 307, 309 – злочини в сфері незаконного обігу наркотиків та ряд інших злочинів. Якщо малолітній вчиняє суспільно-небезпечне діяння, що підпадає під ознаки злочину у віці від 11 років до віку з якого наступає кримінальна відповідальність, то по даному факту розпочинається кримінальне провадження і до малолітнього застосовуються примусові заходи виховного характеру, найсуворіший з яких – поміщення до спеціального навчального закладу на термін до 3-х років. Якщо дитина вчиняє суспільно-небезпечне діяння, що підпадає під ознаки злочину у віці до 11 років, то відносно її батьків (опікунів) складається протокол про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 184 КУпАП (неналежне виконання батьківських обов’язків) і в судовому порядку накладається стягнення у вигляді штрафу від 170 до 340 грн.

shutterstock_71234929.jpg


Адміністративна відповідальність настає з 16 років. Одними з найпоширеніших адміністративних правопорушень, вчинених неповнолітніми є ст. 178 КУпАП – розпивання алкогольних напоїв в т.ч. і пива в громадських місцях чи поява в громадських місцях у п’яному вигляді, ст. 175-1 – куріння в заборонених законом місцях (школи, дитячі садки, лікарні, під’їзди житлових будинків, зупинки громадського транспорту та ін..) , ст. 173 – дрібне хуліганство, ст. 173-2 – насильство в сім’ї, ст. 44 – незаконне зберігання наркотичних засобів без мети збуту (в незначній кількості). Неповнолітні притягуються до адміністративної відповідальності у судовому порядку. Якщо неповнолітній вчинив адміністративне правопорушення у віці з 14 до 16 років, то на його батьків (опікунів) складається протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 184 КУпАП (неналежне виконання батьківських обов’язків) і в судовому порядку накладається стягнення у вигляді штрафу від 51 до 170 грн.
На даний час на обліку в Менському відділі поліції перебуває 5 неповнолітніх.
Якщо у неповнолітнього вилучається наркотичний засіб, то він притягується до адміністративної чи кримінальної відповідальності (в залежності від маси вилученої речовини), з обов’язковим взяттям на облік в Менському відділі поліції та лікаря-нарколога Менської ЦРЛ, як споживач наркотиків.
У відповідності до діючого законодавства, якщо дитина без супроводу батьків (опікунів) у віці до 16 років перебуває в закладах громадського харчування чи розваг (кафе, бари, дискотеки, сільські клуби) в період часу з 22 по 06 годину, то відносно керівників вказаних закладів складається протокол про адміністративне правопорушення за ст. 180-1 КУпАП (штраф від 340 до 850 грн.). В цьому випадку відносно батьків неповнолітніх складається протокол про адміністративне правопорушення за ст. 184 КУпАП (неналежне виконання батьківських обов’язків).
Крім того занепокоєння викликає значне поширення фактів самовільного залишення дітьми свого постійного місця проживання. Залишившись без догляду діти часто стають жертвами злочинів (вбивство, зґвалтування, незаконне позбавлення волі, або викрадення людини). Також діти самі часто стають на злочинний шлях, піддавшись впливу дорослих осіб, які легко входять в довіру. Протягом 2015 року працівниками поліції було виявлено 4 факти втягнення неповнолітніх у злочину діяльність. За вказане діяння передбачена кримінальна відповідальність за ст. 304 КК України.

Advertisements