Як не стати жертвою шахраїв

Шахрайство. Це слово лунає з усіх комунікаційних майданчиків. Деяким громадян тема може здатися надумаю, але ледь щодня до поліції у різних куточках Чернігівщини звертаються люди, які потрапили на гачок шахраїв.

3262
Змалювати портрет середньо статичної жертви неможливо, бо практика показує, що для кожної вікової категорії, статі, соціального прошарку та довірливості є своя легенда. Шляхом проб та помилок злочинці сотнями набирають телефонні номери, або стукають у численні двері: один не повірив, другий не відкрив, а третій/тя – власними руками віддав/ла останні гроші та цінності.
Алло! Вашу картку заблоковано. Продиктуйте цифри на звороті
Шахраї дзвонять людям різного віку та повідомляють, що з банківським рахунком виникли якість проблеми. Клієнт має начебто продиктувати термін дії картки та захисний код на її зворотному боці.

Частина людей одразу виконує вимоги невідомої людини. Це при тому, що шахраї дзвонять не зі спеціальної «гарячої» лінії чи стаціонарного номера, а з якогось мобільного оператора. Ніколи не називають клієнта на ім’я та не знають яка сума лежить на рахунку. Якщо ж людина каже, що прийде у відділення, то шахрай кидає слухавку, бо справжні банківські працівники ніколи не уточнюють інформацію телефоном.
Отже, якщо не хочете потрапити на гачок банківських шахраїв, то коли вам подзвонить так званий менеджер банку, то задайте йому зустрічні питання. Запевняємо вас, він не володітиме жодною інформацією про вас.
Алло, ваш син потрапив у ДТП! Терміново потрібні гроші
При цьому у кожному випадку шахраї генерують різні ситуації: то у ДТП потрапив син, то чоловік, то він отримав ушкодження і потребує грошей на лікарню, то родич сам став причиною аварії, яку треба «замирити». Дзвонять та представляються поліцейськими чи лікарями, але просять одного й того ж – якомога більше грошей. Забирають їх переважно посередники, або ж шахраї просять перерахувати на банківську картку.
Поліція Чернігівщини радить завжди перевіряти інформацію, яку розповідають телефоном незнайомці! Запитайте для початку повне ім’я вашого родича, його вік, місце скоєння аварії, одяг тощо, а краще подзвоніть безпосередньо родичу. Ви будете здивовані, коли він візьме слухавку та запевнить, що не має стосунку до якоїсь аварії на дорозі.
Тук-тук! Ми соціальні працівниці!
У віддалених районах попит має шахрайство з безпосереднім контактом з жертвою. Зазвичай в селі з’являються невідомі жінки, які приходять до літніх людей та представляються соціальними працівницями. Заходячи в будинок, одна з жінок «пудрить» мізки літнім людям, а інша нишпорить по квартирі, запам’ятовуючи де пенсіонери зберігають гроші та краде їх або видурює під приводом ворожіння чи обміну на нові фейкові купюри.
Якщо у вашому населеному пункті з’явилися підозрілі особи, не вступайте з ними в контакт, а одразу звертайтеся до правоохоронців. Поінформуйте своїх близьких про те, що не можна пускати в дім незнайомців, які щось продають, чи коли вони представляються працівниками соціальних чи комунальних служб. Особливо слід уникати контактів з усілякими ворожками та віщунами!
Добрий день! Так, я продаю мобільний, але спочатку передплата
Шахраї на безкоштовних майданчиках оголошень зазвичай продають неіснуючі товари. У кращому випадку вони щось фотографують зі своїх речей, але частіше навіть крадуть фото в Інтернеті та виставляють на продаж. Пропонують низьку ціну та чекають на жертву. Коли вона знаходиться, то псевдо продавці пропонують передплату після якої зникають, блокують телефонні номери, аккаунти тощо. Таким чином вони можуть заробити від декількох сотень до кільканадцяти тисяч гривень.
Якщо ви хочете придбати вживану річ з рук, то у жодному разі не погоджуйтеся на передплату. Домовляйтеся з продавцем про співпрацю виключно на умовах післяплати. У процесі домовленостей просіть більше фото, а також перевіряйте фото оголошення на автентичність.
Грошова реформа, або долари, рублі, євро…
Останнім часом до поліції звертаються особи, що мали необережність обміняти гроші на вокзалах чи ринках. Лише згодом виявляється, що купюри сувенірні або підроблені. Поліція Чернігівщини нагадує, що усі фінансові операції варто здійснювати виключно в легальних фінансових установах, а не в публічних місцях.
Особливо зверніть увагу на те, що не можна здійснювати жодних фінансових операції з людьми, що приходять до вас додому. Зазвичай вони обирають жертву серед літніх та запевняють, що в країні триває грошова реформа. Мовляв, гроші потрібно обміняти на нові тут і зараз, адже завтра усі заощадження бабусь і дідусів не будуть нічого коштувати. Уникайте таких контактів!
Здаю житло дешево, але на умовах повної передплати
Якщо ви маєте намір винайняти житло, то має сенс пересвідчитися, що перед вами справжній власник, з яким бажано укласти договір. Інакше може виявитися, що ця людина винайняла квартиру на добу, або розмістила в інтернет-оголошенні вкрадені фото. Якщо ж ви плануєте подорож до іншого міста чи країни, то до оренди приватного житла ставтеся ще обачніше! Перевіряйте фото на автентичність, гугліть номер телефону орендодавця та не потрапляйте на гачок шахраїв!
Шахраї видумують безліч способів видурити гроші, які працюють тільки в єдиному випадку – якщо об’єкт злочину починає грати за правилами злочинців. Поліція нагадує про необхідність проявляти пильність і обережність у всіх питаннях, що стосуються фінансів, менше емоцій, більше холодного розуму, тоді ви ніколи не потрапите в тенета пройдисвітів.

Advertisements